به گفته سخنگوی حکومت نظامی که سال گذشته قدرت را به دست گرفت، داو آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی برکنار شده میانمار، از حبس خانگی به زندان منتقل شده و در سلول انفرادی نگهداری می شود.

خانم آنگ سان سوچی که به 11 سال زندان محکوم شده است، با 13 مورد دیگر با حداکثر مجازات بیش از 180 سال مواجه است.

برنده جایزه صلح نوبل که روز یکشنبه 77 ساله شد، مدتهاست که مظهر مبارزه این کشور برای دموکراسی است و در صورت باقی ماندن رژیم نظامی در قدرت، با این احتمال روبروست که بقیه عمر خود را در زندان بگذراند.

مدافعان حقوق بشر و سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، از انتقال او به زندان در روز چهارشنبه و قرار دادن او در سلول انفرادی انتقاد کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی آقای گوترش، روز پنج‌شنبه گفت: «می‌توانم به شما بگویم، ما در مورد این تحولات اخیر بسیار نگران هستیم، که برخلاف هر چیزی است که ما خواستار آن بودیم.

ژنرال های میانمار که نزدیک به 50 سال بر کشور حکومت کردند، بیش از یک دهه پیش شروع به کاهش کنترل خود کردند و در سال 2016 پس از پیروزی حزب او، لیگ ملی برای دموکراسی، در انتخابات سراسری، شروع به تقسیم قدرت با خانم آنگ سان سوچی کردند.

او سه بار طی سه دهه حزب خود را به پیروزی قاطع در انتخابات رهبری کرد، اما تنها یک بار اجازه یافت که در اداره کشور بپیوندد. در صبح روز 1 فوریه 2021، درست زمانی که او و پیروانش قرار بود برای یک دوره دیگر سوگند یاد کنند، ارتش قدرت را پس گرفت و بسیاری از رهبران حزب را دستگیر کرد.

این کودتا باعث اعتراضات سراسری و سرکوب وحشیانه ارتش موسوم به تاتمادو شد. به گفته انجمن کمک به زندانیان سیاسی، سربازان و پلیس بیش از 2000 غیرنظامی را کشته اند – بسیاری از آنها را در خیابان ها تیراندازی کرده اند – و بیش از 11200 زندانی سیاسی را بازداشت کرده اند.

بسیاری از فعالان دموکراسی خواه به جنگل گریخته و به نیروهای رو به رشد دفاع از خلق پیوسته اند که با نیروهای رژیم در بسیاری از مناطق کشور می جنگند.

در هفته‌های اخیر، حکومت نظامی فعالان دموکراسی را که به دلیل مخالفت با رژیم بازداشت شده‌اند، از جمله یو کیاو مین یو، معروف به کو جیمی، و قانون‌گذار مخالف، یو فیو زایار تاو، هنرمند سابق هیپ‌هاپ، تهدید کرده است. هر دو در ماه ژانویه بر اساس قانون مبارزه با تروریسم میانمار طی محاکمه هایی که برای عموم غیرعلنی بود به اعدام محکوم شدند.

خانم آنگ سان سوچی، دختر قهرمان استقلال میانمار، ژنرال آنگ سان، قبل از آزادی در سال 2010 بیش از 15 سال را در حبس خانگی گذراند.

از زمان کودتا، او تا روز چهارشنبه در مکان‌های نامعلومی در نزدیکی نایپیداو، پایتخت، در حبس خانگی به سر می‌برد و به زندانی در شهر منتقل شد. این اقدام پس از اتمام ساخت یک دادگاه جدید در داخل زندان توسط کارگران انجام شد.

سرلشکر زاو مین تون، سخنگوی حکومت نظامی، روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت: “او طبق قانون در 22 ژوئن از حبس خانگی به زندان منتقل شد.” با او به خوبی رفتار می شود و در سلول انفرادی در زندان به سر می برد.»

یکی از نزدیکان خانم آنگ سان سوچی که از ترس انتقام خواست نامش فاش نشود، گفت که حالش خوب است اما مجبور شد سگ محبوبش تایچیتو را هدیه ای از پسر کوچکترش بگذارد.

مقامات زندان گفتند که از خانم آنگ سان سوچی انتظار می رود که لباس زندان بپوشد و قوانین زندان را رعایت کند.

U Kyee Myint، رئیس سابق زندان و وکیل در یانگون که از بسیاری از زندانیان سیاسی دفاع کرده است، گفت که رهبر کودتا، جنرال مین آنگ هلائینگ، به دلیل “نفرت” دیرینه اش از خانم آنگ سان سوچی بوده است.

او گفت: «خیلی زشت است که مین آنگ هلینگ به طور غیرقانونی قدرت را به دست گرفت و اتهامات مضحکی را علیه داو آنگ سان سوچی مطرح کرد و او را به زندان فرستاد. حتی در رژیم‌های قبلی، او در حبس خانگی بود.»

فیل رابرتسون، معاون آسیایی سازمان دیده بان حقوق بشر، از انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا، که میانمار یکی از اعضای آن است، خواست تا علیه زندانی شدن او صحبت کند و رژیم را برای آزادی او تحت فشار قرار دهد.

او گفت: «اتهامات علیه او انگیزه‌های سیاسی و ساختگی است و او توسط دادگاه کانگورو که کاملاً وابسته به ارتش است زندانی شده است. این عدالت نیست. این یک انتقام سیاسی است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.