چرا سفر رئیس جمهور به سوریه مهم بود؟  / فضایی به تجار ایرانی ارائه می شود

چرا سفر رئیس جمهور به سوریه مهم بود؟ / فضایی به تجار ایرانی ارائه می شود

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به سوریه بخشی از توسعه تعاملات اقتصادی منطقه ای است که هدف آن رفع موانع همکاری های دو جانبه در این زمینه است.

محمدباقر قالیباف علاوه بر دیدار با رئیس پارلمان سوریه ، نخست وزیر و وزیر امور خارجه و دیدار صمیمانه با رئیس جمهور بشار اسد ، جلسه ویژه ای با تجار و وزیر تجارت سوریه در مورد مشکلات و موانع موجود در سر راه تعاملات اقتصادی. تجارت بین دو کشور.

قالی بافی بر اقتصاد متمرکز است

موضوعات مطرح شده نشان می دهد که قالیباف در تمام جلسات خود ، حتی در جلساتی که به نظر سیاسی است ، به اقتصاد توجه داشته و تأکید می کند که فضای روابط گرم بین ایران و سوریه باید از نظامی به نظامی ، امنیتی و اقتصادی بازرگانی تغییر یابد.

وی جلسات خود را با تجار و بازرگانان آغاز کرد و مشکلات آنها را در پیگیری مطالبات آنها در جلسات رسمی گوش داد و همچنین در دیدار خود با بشار اسد اعلام کرد که “هدف اصلی من از سفر تمرکز بر مسئله اقتصاد در روابط است. “و همچنین گفت که” اگر “اگر از فرصت موقعیت سیاسی ایجاد شده در دو کشور برای ایجاد منافع مشترک اقتصادی استفاده نکنیم ، ضربه سختی خواهیم دید” ، نشانه بارز این استراتژی است.

نقطه عطف تغییر در رابطه از امنیت با اقتصاد است

به نظر می رسد سفر قالیباف به عنوان حداقل 10 سال عالی ترین مقام جمهوری اسلامی ، می تواند به عنوان یک نقطه عطف در تحول روابط دو کشور از حوزه های نظامی-امنیتی به حوزه های اقتصادی و اجتماعی تلقی شود. .

ادامه رفع موانع اجرای کامل پروتکل دو جانبه ایران و سوریه که در آن بسیاری از منافع اقتصادی برای ایران نهایی شده و البته طرف ایرانی در بهره برداری از آن ناکارآمدتر است ، یکی از مهمترین جنبه ها بوده است. سفر

طبق توافق های به دست آمده ، پیگیری و حل و فصل مسائل تجاری و بازرگانان بخش خصوصی دو کشور از اولویت های تعاملات اقتصادی بین دو کشور است.

حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در دمشق با توجه به تلاش برخی کشورهای منطقه برای گسترش تعاملات اقتصادی با این کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، به ویژه هنگامی که وزیر کشور ترکیه چهار سفر برای کار در این کشور انجام داد ماههای اخیر حتی نماینده ویژه پوتین نیز در دیدار با مقامات دولت سوریه خواستار همکاری نزدیکتر اقتصادی بین دو کشور شد.

بهره برداری از میدان های نفتی بلوک 21 و 12 ، از جمله میدان های نفتی بلوک 21 در نزدیکی مرز عراق یکی از مهمترین و استراتژیک میدان های نفتی منطقه است که دارای ارزش استراتژیک ، پروژه استخراج فسفات است که کارخانه آن ساخته شده است و می تواند یک سکوی صادراتی ، پروژه اپراتور سوم تلفن همراه سوریه ، پروژه بندر حمیدیه ، پروژه بندر لاذقیه و مطالعه بندر طرطوس و همچنین پروژه های مشترک در زمینه های دام و کشاورزی در میان موضوعات مهم تفاهم نامه های مشترک برای گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری دو جانبه با دولت و بخش بخش خصوصی مورد توجه ویژه است.

دیدار خصوصی قالیباف و اسد

دیدار صمیمی با رئیس جمهور سوریه یکی از مهمترین لحظات سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به این کشور بود. در حالی که قرار بود جلسه دو طرف به مدت یک ساعت و به صورت علنی برگزار شود ، علاوه بر این جلسه ، جلسه خصوصی دیگری نیز با حضور محمد باقر قالیباف و بشار اسد به مدت یک ساعت در مورد موضوعات مهم در تعاملات دوجانبه برگزار شد. . و همکاری

قالیباف با اشاره به اهمیت پیروزی مردم سوریه در مبارزه با تروریسم و ​​آغاز دوره جدیدی در تاریخ این کشور و همچنین برگزاری انتخابات قانونگذاری و ریاست جمهوری در ایران ، این فرصت را مهمتر برای گسترش همکاری های بین دو کشور در زمینه های مختلف ، از جمله فعالیت های اقتصادی.

رئیس جمهور بر اهمیت توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و سوریه با توجه به ظرفیت های موجود و آمادگی دو کشور که مورد تحسین بشار اسد رئیس جمهور سوریه قرار گرفت ، تأکید کرد.

موضوع حل موانع و مشکلات در زمینه تعاملات اقتصادی نیز در جلسه مشترک سخنرانان پارلمان های ایران و سوریه بویژه در زمینه های مربوط به قانونگذاری مطرح شد.

این سفر به دلیل کاهش مبادلات اقتصادی بین دو کشور در سالهای اخیر و همکاری و سقف سرمایه گذاری که در مقایسه با ظرفیتهای موجود بسیار کم است ، از اهمیت ویژه ای در این زمینه برخوردار است.

انتهای پیام /


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous post جهادی که برای 11 خانواده نیازمند شغل ایجاد کرد
Next post اکبر سلامی ، قاری قرآن کریم ، مرگ تاجگذاری