طرح فضای مجازی به کمیسیونی ویژه تحویل داده شد / از روشن شدن واقعیت طرح جدید تا قضاوت بر اساس طرح اصلی

طرح فضای مجازی به کمیسیونی ویژه تحویل داده شد / از روشن شدن واقعیت طرح جدید تا قضاوت بر اساس طرح اصلی

گروه پارلمانی خبرگزاری فارس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی سرانجام درخواست تعدادی از نمایندگان برای بررسی طرحی برای حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی شبکه های اجتماعی را به عنوان بخشی از اصل 85 قانون اساسی بررسی و تصویب کردند.

در واقع ، نمایندگان با 121 رأی موافق ، 74 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع ، از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه ، این پروژه را برای بررسی بیشتر و اصلاحات احتمالی به كمیته ویژه ای ارجاع دادند.

در ماده (85) قانون اساسی آمده است: سمت نمایندگی مستقل از شخص است و قابل تفویض به دیگری نیست. پارلمان نمی تواند اختیار قانونگذاری را به هیچ شخص یا ارگانی تفویض کند ، اما در مواقع اضطراری می تواند اختیار تحمیل قوانین خاص را به کمیته های داخلی خود مطابق با ماده هفتاد و دو واگذار کند ، در این صورت چنین قوانینی توسط پارلمان برای یک قانون تصویب می شود. period به نظر می رسد که به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آنها با پارلمان انجام می شود. مجلس شورای اسلامی همچنین می تواند اساسنامه سازمان ها ، بنگاه های اقتصادی ، دولت یا م institutionsسسات وابسته به دولت را طبق ماده 72 به کمیته های ذی صلاح بسپارد یا تصویب آنها را به دولت اجازه دهد.

امروز نمایندگان ابتدا پشت درهای بسته درباره اصلاح طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و سازماندهی شبکه های اجتماعی مطابق با ماده 85 بحث و تبادل نظر کردند ، سپس بحث ها در جلسه علنی ادامه یافت.

* طراحی را براساس طراحی قضاوت کنید ، نه آنچه در فضای مجازی است

رضا تقی پور ، نماینده مردم تهران در توضیح لزوم پذیرش نمایندگان مجلس در طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات اساسی فضای مجازی بر اساس اصل 85 قانون اساسی ، گفت: این طرح دارای یک پروژه اولیه بود که در مرداد ماه سالجاری اعلام شد سال گذشته و پس از مراجعه کمیسیون ها و مرکز تحقیقات مطابق ماده 142 آیین نامه با تغییرات اساسی روبرو شدند ، زیرا حدود 70٪ از این طرح در این دوره تغییر کرده است و مرکز تحقیقات در این مدت کارهای تخصصی زیادی انجام داده است حضور کارشناسان محافل مرتبط.

وی یادآور شد: “بیشتر انتقادها و شکایات مربوط به طرح اصلی بود ، اما متأسفانه همه این انتقادها در پایین این طرح نوشته شده است ، در حالی که این طرح فرصت های زیادی را برای شرکت های داخلی ایجاد می کند ، بنابراین لطفاً طرح را تکمیل کنید. به متن برای پاسخ دادن به انتقاد ، نه به کلماتی که برخلاف واقعیت در فضای مجازی گفته می شود ، این نیز یکی از آفت های فضای مجازی است.

به عنوان مثال تقی پور با اشاره به مواد این طرح توضیح داد: در ماده 13 صندوقی برای حمایت از بنگاه های ملی پیشنهاد شده است ، زیرا امروز بنگاه های ملی مشکلات جدی دارند ، اگرچه در سال 1396 برای حمایت و ساماندهی پیام رسان های ملی ، شورای عالی فضای مجازی قطعنامه ، اما هرگونه پشتیبانی از پیام رسان های ملی منجر به پرداخت 5 میلیارد تومان وام می شود. این مبلغ با 350 میلیون دلار هزینه شده برای ساخت و توسعه تلگرام قابل مقایسه نیست. بنابراین ، این صندوق برای حمایت از مشاغل داخلی ایجاد شده است.

وی با اشاره به نمونه های موفق سیستم عامل های ملی مانند دیجی کالا ، آپارات ، تپسی ، اسنپ و غیره ، افزود: “اگر نتوانسته ایم پیام رسان مهم و موثری در داخل داشته باشیم ، به دلیل عدم پشتیبانی از آنها “

تقی پور در بخشی از سخنان خود گفت: گرچه تردیدهایی مانند گوگل ، اینستاگرام و … وجود دارد. از فردا تعطیل است ، اما باید گفت؛ تا زمانی که همه نرم افزارهای داخلی مشابه تولید نشده و قادر به ارائه کلیه خدمات نباشند ، به هیچ وجه تحت تأثیر آنها نخواهد بود.

* این طرح به دنبال محدود کردن نیست

وی با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح محدودیت نیست ، توضیح داد: این طرح برای ادامه فعالیت های خود در چارچوب قانون و مقررات ما ، دست مسئولان را برای گفتگو با سیستم عامل های خارجی باز می کند. این بدان معنی است که اگر هر یک از نرم افزارهای خارجی به سرقت برود ، پلیس برای بازگرداندن پول با ما همکاری خواهد کرد ، به طور خلاصه ، این طرح شروع قانونی شدن فضای مجازی است.

مخالفان: شرکت های فضای مجازی رنج می برند

حسن محمدیاری ، نماینده رضوانشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت با این خواسته تأکید کرد: رضایت مردم و دولت در طرح چنین مسائلی باید در نظر گرفته شود و شرکت های خصوصی نیز باید در نظر گرفته شوند و در این با آنها توافق کنید دغدغه مقام معظم رهبری خط قرمز ماست و توجه به این مهم در اولویت است و ایشان فرمودند فضای مجازی یک فرصت و در عین حال تهدید است و چرا ما به آن توجه نکرده ایم. به نظر می رسد اگر این طرح در مجلس نهایی شود ، شرکت های مستقل آسیب خواهند دید.

به گفته وی ، با طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات اساسی برنامه های فضای مجازی ، 900000 شرکت در فضای مجازی و سیستم عامل های خارجی در معرض دید قرار خواهند گرفت.

جلال محمودزاده ، نماینده مردم مهاباد در مجلس نیز با مخالفت با اعمال ماده 85 در طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی ، گفت: “نمایندگان نباید از چرخه قانونگذاری خارج شوند. فضای مجازی با ارسال طرح به کمیسیون مشترک “

وی تأکید کرد: “به نظر می رسد کمیسیون در این زمینه به چارچوب دقیقی نرسیده و چندین بار طرح پیشنهادی را اصلاح کرده است ، و اکنون این طرح باید مطابق ماده 85 پس از چندین بار اصلاح مجدد بررسی شود ، و چرا باید سوال مطرح شود در این مورد بسیار مهم است؟ “باید بررسی شود و تا حدی اظهار داشت كه شبکه های مجازی خارجی باید در داخل دفتر 4 ماه ایجاد شود و همه ما می دانیم كه این امر در عمل امكان پذیر نیست و این امر منجر به ایجاد آنها می شود. تعطیلی و تعطیلی و مغازه ها بسته خواهند شد ؛ بنابراین ، این طرح شبکه های مجازی را محدود می کند.

جوانب مثبت: ما به دنبال مسدود کردن نیستیم

از طرف دیگر ، طرفداران ارجاع طرح حمایت از حقوق کاربران و برنامه های فضای مجازی به کمیسیون مشترک ویژه تأکید کردند که این طرح به دنبال مسدود کردن شبکه های خارجی و استفاده از شبکه های خارجی برای کاربران نیست. توسعه یافته. شاید آنها با این طرح همچنین به توسعه تجارت و حمایت از حقوق کاربر بپردازند.

سید علی یزدی خواه ، نماینده مردم تهران در این باره با اشاره به 1500 ساعت کار کارشناسی انجام شده روی این پروژه گفت: “ما برای حمایت از جوانان به چنین طرحی نیاز داریم. با وجود مشاغل دانش بنیان فراوان در کشور ، ما نیاز به ایجاد بسترهای داخلی داریم تا علاوه بر کسب درآمد ، بتوانیم با تقویت شبکه های داخلی به سطح موضوعات کشورهای مقاومت ، کشورهای اسلامی ، قاره ای و جهانی خدمات صادر کنیم. . .

وی افزود: طبق برنامه ، هیچ شبکه خارجی مسدود نشده و تا زمانی که بسترهای مشابه داخلی و خارجی ایجاد نشود ، هیچ حق مسدودی وجود نخواهد داشت.

ابوالفضل ابوترابی یکی دیگر از حامیان اجرای اصل 85 قانون اساسی هنگام بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و برنامه های فضای مجازی گفت: “با اجرای ماده 85 ، قوانین به صورت آزمایشی اجرا می شوند. و بهتر است که یک کمیته مشترک متشکل از نمایندگان تخصص همه کمیته ها تشکیل شود ، نتیجه این روند کارشناسی و دقیق تر خواهد بود ، علاوه بر این ، قانون به صورت آزمایشی اجرا می شود و می توان کاستی ها را اصلاح کرد بعد از 3 سال

بر اساس این گزارش ، معین الدین سعیدی ، نماینده چابهار ، در یادآوری خطاب به رئیس مجلس پس از این مصوبه گفت: امروز یک روز تلخ است ، جلسه ای برای آب خوزستان و سیستان و بلوچستان نیز بیش از تاج بیش از حد سیستان ، بلوچستان و گلستان و واکسیناسیون. “او جلسه غیر رسمی نداشت ، او امروز جلسه غیرعلنی برگزار کرد و در مورد حمایت از حقوق کاربران و خدمات اساسی برنامه های فضای مجازی بحث کرد و متأسفانه این موضوع را به ماده 85 ارجاع داد ، وقتی اعتراضات عمده ای در این باره وجود داشت ، بنابراین من از ملت بزرگ ایران عذرخواهی می کنم ، زیرا امروز نه روز خوبی برای مجلس ما نبود.

علی نیکزاد ، رئیس جلسه ، در پاسخ به نماینده گفت: «اینکه بگوییم امروز روز بدی برای مجلس بود چیز خوبی نیست. در یک جلسه غیرعلنی و مطابق با قوانین ، همه موافقان و مخالفان بیان شد و بنابراین باید به آرا representatives نمایندگان محترم احترام گذاشت. پارلمان محل بحث است و رأی نمایندگان قطعی است و ما باید این رأی را بپذیریم ، اما دوستان عزیز من. خواه نمایندگان موافق یا مخالف بوده باشند و هم وقت کافی برای آن داده اند ، ما باید دموکراسی را بپذیریم که در آن رای نمایندگان برای مصوبات تعیین کننده باشد.

علی خضریان ، نماینده مردم تهران در مجلس ، در سخنان دیگری پس از سعیدی با بیان مشکلات مردم استان های محروم یادآور شد: نمایندگان مجلس یازدهم بیشترین تعداد را به مناطق محروم از جمله سیستان و بلوچستان اختصاص دادند. ، هنگام بررسی و تصویب قانون مالی. لازم به ذکر است که این مجلس در مورد محله های محروم است ، اما این به معنای کنار گذاشتن فضای مجازی نیست.

بر اساس این گزارش ، طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی از ابتدای مجلس یازدهم توسط برخی نمایندگان پیگیری می شود ، اما پس از برنامه اولیه ، کمیته های تخصصی مجلس تغییرات زیادی را در آن ایجاد کردند ، به طوری که 70 درصد از طرح اولیه فضای مجازی مبنای قضاوت درباره این طرح مانند متن اصلی قرار گرفت و منتقدان معتقدند مجلس به دنبال مسدود کردن شبکه های اجتماعی و اینترنت است.

انتهای پیام /


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous post افتتاح اولین مرکز نوآوری صنعت هسته ای / ستاری: پایگاه ارزشمندی برای جذب ایده های جدید و فن آوری ایجاد شده است تا بتواند با بخش خصوصی پیوند داشته باشد
Next post در عملیات شبانه پلیس تهران 85 کیلو تریاک کشف شد