شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و نقش آن در همگرایی اجتماعی

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و نقش آن در همگرایی اجتماعی

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: به گفته همه کسانی که درک کوتاهی از شرایط تاریخی زمان کنونی و امکانات صحنه سیاسی دارند ، آنها به خوبی می دانند که بسیج مردم ، ظهور آن در صحنه و راهپیمایی ملی آن هم از نظر مشارکت و هم مقیاس آن در همه کشورها هر دو از نظر تداوم ، که چیز خوبی است.

به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب (رحمت الله علیه) فرمودند: «راهپیمایی 22 بهمن یکی از شگفتی های انقلاب اسلامی است ، واقعاً شگفت انگیز است. مانند خود انقلاب … که مردم برای چند ساعت به خیابان ها می آیند ، در هوای سرد زمستان … ، برف می بارد ، باران می بارد ، سرد است ، این جمعیت عظیم مردم در حال قدم زدن ، گوش دادن به سخنرانی ها هستند ، و این به مدت چهل سال ادامه یابد “… این یکی از معجزات است که یکی از شگفتی های انقلاب بزرگ اسلامی است.”

در راهپیمایی هایی که در ایران در سالهای پس از انقلاب اسلامی سازماندهی شده بود ، می توان شگفتی ها و معجزات را مشاهده کرد. شاید بی دلیل نباشد که برخی از پدیده های اجتماعی و سیاسی با وجود اینکه از نظر کمی و کیفی بسیار پایین تر از راهپیمایی ها هستند ، اما بیشتر مورد توجه دشمنان انقلاب اسلامی قرار گرفته اند ، اما این راهپیمایی ها عمداً نادیده گرفته شده و بازتاب رسانه ای کمتری داشته است. رهبر معظم انقلاب (رحمت الله علیه) فرمودند: «هدف دشمن جلوگیری از این تداوم و این استقامت است؛ آنها همه نوع تلاش خود را برای آن انجام می دهند [هدف]آنها از هر وسیله ای که می توانند استفاده می کنند. “

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، با وجود چنین شگفتی ، هرگز برای دستیابی به چنین تحقیقی تلاش نکرده است ، زیرا اعتقاد راسخ به ماهیت الهی ، مردمی و جهانی چنین پدیده ای بزرگ همیشه بوده و هنوز هم هست. انقلاب اسلامی ، خادم تعظیم شعائر الهی و ملت حماسی ایران اسلامی ، در این زمینه جدی تلقی می شود. بررسی قطعنامه هایی که در پایان هر یک از راهپیمایی ها به عنوان یکی از مهمترین اسناد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی صادر شده است ، نشان می دهد که الزامات قطعنامه هنوز جنبه وسیع و ایده آل خود را حفظ می کند ، همچنین موارد کوچکتر و نیازها مردم و مشکلات آنها

در این سالها ، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بر “بودجه عمومی” برگزاری مراسم و مناسبتها تمرکز کرده و تلاشهای زیادی در این زمینه انجام داده است. در راهپیمایی های سراسری ، همه مقامات و افراد ، فارغ از مذهب ، قومیت ، سیاست و غیره ، با همراهی و خروج مردم از راهپیمایی خطی وارد می شوند. از سوی دیگر ، نمایندگی آنها در رسانه ها همه جهت گیری است و هیچ تلاشی برای برجسته کردن شخص یا افرادی که از گرایش های حزبی استفاده می کنند انجام نمی شود ، اما به طور کاملاً برنامه ریزی شده اجتناب می شود. هیچ گروه یا حلقه ای در این زمینه م thanثرتر از گروه دیگر نیست و همه “خود” ها رد می شوند. به درخواست مقام معظم رهبری: «این حضور … نشان دهنده حضور عمده است؛ این نشانه وحدت ملی ، وحدت ملی است. تفاوت در سلیقه وجود دارد ، اما وقتی پای انقلاب و پای 22 بهمن و پای جمهوری اسلامی باشد ، این تفاوت سلیقه مبهم می شود. “همه دور هم جمع می شوند.” همه این تلاشها در طول این سالها عملاً راهپیمایی ها را به بزرگترین سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی تبدیل کرده است. به نحوی می توان گفت که هر یک از این راهپیمایی ها سطح ایده آلیسم و ​​خواسته های اصلی مردم و نظام را تنظیم می کند و سیستم یک سال سیاسی- سالانه جدید را با امید آغاز می کند.

در این سالها ، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سعی کرد با تکیه بر مبانی اسلام و شیعه خود (محرم و صفر ، عاشورا و تاسوعا و گروههای عزاداری) ریشه های تاریخی و مردمی راهپیمایی ها را مشخص کند ، مانند: و سیاستها و استراتژیهای اصلی خود را دنبال کنید تا زمینه برای جماعت تنگ نشود. اصول و مسیرهای راهپیمایی ، طبق آنچه شورا اعلام می کند ، نشان می دهد که آنها دارای معنی هستند.

مشارکت در راهپیمایی ها به گونه ای است که اعضای جامعه اغلب در گروه های خانوادگی به مساجد می روند و سپس به جاده اصلی می پیوندند. این انتخاب و اعلام مسیرها توسط شورا ، که بدون استثنا مسجد را به عنوان مرکز و نقطه شروع راهپیمایی ها انتخاب کرد ، نشان می دهد که پس از چهار دهه انقلاب ، ارتباط آن با مراکز و هسته های مردم هنوز برقرار است. بنابراین ، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، سیاستگذاری خود را به ویژه در سال های اخیر بر اساس تقویت جوامع خرد و جنبش های اجتماعی مانند مساجد ، پایگاه های بسیج ، سازمان ها و سازمان های مذهبی و غیر دولتی قرار داده است. البته ، شورا سعی کرده است این رابطه را با یک پیوند ظریف به گونه ای برقرار کند که هویت بومی آنها را تغییر ندهد و سیاست ها و برنامه های آن از بالا به پایین نباشد و مانع ظهور خلاقیت های فردی نشود. جمعی و اصالت و ماهیت آنها را تضعیف می کند. بنابراین ، نتیجه این نوع سیاست را می توان در نمادها و نشانه هایی که بین راهپیمایان وجود دارد و پوشیده اند ، مشاهده کرد و اغلب مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت و بازتاب گسترده ای داشت ، و اتفاق می افتد که این از عظمت آن فراتر رود ، بسیاری از شکست ها را پنهان می کند و عظمت خود را می گیرد.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، در طول چهار دهه فعالیت خود ، با سازماندهی راهپیمایی ها و نشان دادن جهان به مردم دموکراسی دینی می تواند الگویی در برابر قدرت های قطبی جهان و توانایی های ایرانیان ارائه دهد ، توانست مدلی از تمدن و معنا را ارائه دهد. اسلامی. اسلام به عنوان یک جایگزین برتر و مناسب برای “لیبرال و دموکراسی های اجتماعی” جهانی. درک آنها به ما در درک فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی کمک کرده است. الگوهای خودجوش جمهوری اسلامی در آفرینش ایام خدا اجازه داد تا نشانه های فرهنگ بومی ایران در جهان حفظ و به رسمیت شناخته شود. هسته سخت مراحل دوست دارد ؛ «ضد بیگانه هراسی» ، «استکبار ستیزی» و «استبداد ستیزی» که آرمان های انقلاب اسلامی هستند ، در منطقه به الگویی برای یافتن و بازتولید هویت خود تبدیل شده اند.

عصر کنونی عصر مرگ سیاست است. عصر بی میلی مردم از مشارکت در سیاست رسمی و نهادی. بنابراین ، توانایی بسیج مردم و صحنه سازی آنها نیازمند انگیزه ها ، دلایل قوی و محکمی برای توجیه چنین حرکتی است که مطمئناً نوعی فساد و اجبار یا نظم نیست ، بلکه حرکتی کاملاً خودجوش ، فعال و داوطلبانه است. .

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در طول چهار دهه فعالیت خود ، مرز تقسیم مسئولیت تفویض شده (به عنوان یک نهاد رسمی) و فعالیت مسئولانه (روی صحنه بردن افراد) را حفظ کرده و به گونه ای عمل می کند که هم افراد و نهادهای مسئول (در زمانها و دولتهای مختلف) برای انجام مناسک سیاسی با هم و همزمان ، تجلی خواسته های آرمانها و آرمانهای انقلابی و ایفای نقشهای منحصر به فرد در حفظ انقلاب اسلامی ، تأیید نظام مقدس جمهوری اسلامی و دفع تهدیدها و خطرات ملت و کشور و در نهایت تحکیم و تقویت قدرت نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی و قدرت بازدارندگی در برابر شریران ایران عزیز و انقلاب شکوهمند اسلامی.

معاون آموزش ، پژوهش و برنامه ریزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

انتهای پیام /


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous post این ربات دو پا توانست مسافت 5 کیلومتری را طی کند
Next post انقراض: وقف پول به تصویب رهبر معظم انقلاب رسید / 4 هزار و 899 اثر به جشنواره وقف ارسال شد